NASA'dan Süpersonik Uçak Geliyor!

nasadan-supersonik-ucak-geliyor

Süpesonik sessiz uçaklar iiçin anlaşma tamamlandı.Üretimine başlanacak olan uçaklar teknolojide bir devrim sağlayabilmeyi hedefliyor.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA), yolcu ulaşımı ve sivil havacılık alanında test edilmek üzere ses hızını aştığında sonik patlama sesi çıkarmayan jet uçağı üretmesi için Lockheed Martin firmasıyla anlaşmaya vardı.


Kurum resmiweb sitesi üzerinden yapmış olduğu açıklamada jet uçakların kalkışlarında bir ayli ses çıkarmasından dolayı bunun önüne geçebilmek amacıyla bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirtmiş oldu.

 


Şirketin, anlaşma kapsamında 2021 sonuna kadar NASA'nın test amaçlı kullanacağı bir prototipi tamamlamayı taahhüt ettiği kaydedildi.
Yine edilen bilgiler doğrultusunda "X-Plane" adı verilen özel yapım uçak, yaklaşık 17 bin metre (55 bin feet) yükseklikteyken saatte bin 500 kilometre hızla seyredebilecek. Yaklaşık 75 desibeli geçmeden ve ses çıkarmadan uçakların rahatlıkla haraket edebilecekleri konuşulyor bir hayli sessiz bir sistem ile çalışacak olan uçak bu teknolojide en iyisi olmayı amaçlıyor. Bu, bir otomobilin kapısının kapatılırken çıkan sese eşdeğer.yani çok kısık bir se diyebiliriz.

Ses seviyesindeki düşüşün, sivil amaçlı süpersonik hava ulaşımının önünü açacağı öngörülüyor. Düşük gürültülü süpersonik uçaklar, insan sağlığına zarar veren ve gürültü kirliliğine yol açan sonik patlamaları giderdiğinden kentsel alanlarda yolcu ve kargo ulaşımını olanaklı hale getirecek.Yani gürültü kirlilikleri ortadan kaldırılacak hem de ulaşımda en iyi seviyeye gelebilmek için bu çalışmanın dünya teknolojisine bir hayli yaralı olacağı konuşuluyor.

Sinem Özdemir

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR