Nesli Tükenmekte Olan Semenderler İçme Suyunda!

nesli-tukenmekte-olan-semenderler-icme-suyunda

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Başaran köyünün 3 ayrı mahallesinde bulunan su depoları nesli tükenme tehlikesi altında bulunan renkli semenderlerin istilasına uğradı.Yerli halktan bir çok kişiyi zor durumda bırakan bu hayvanlar su depolarının belli aralıklarda temizlenmesine neden oluyor.İçerisinde bu ve buna benzer çok sayıda hayvanın olması da insanların içme sularını etkiliyor.


Köylüler içme suyunu kullanabilmek için iki haftada bir depoları temizlemek zorunda kalıyor. Ayrıca su borularında ve bağlı oldukları şebekelerde bu hayvanların belirgin olarak yaşaması başka yerlerden su taşımalarına sebep oldu.Bu konuda maduriyeti dile getirmek isteyen bir vatandaşımızında açıklaması bu yönde:
 
"Burası Beytüşşebap Başaran köyü üç su depomuz var. Birinci depo suyu çok güzel ama geriye kalan iki depo ise kaynaktan geldiğinden dolayı suda kertenkele, kurbağa ve semenderler çıkıyor. Devamlı deponun içinden bunlar çıkıyor. Bu yüzden zehirlenme oluyor. Biz her iki haftada bir depomuzu temizliyoruz. Sürekli temizlenmesi zor oluyor. bu depoların girişine arıtma yapılmasını istiyoruz. Yıllardır bu suyu kullanıyoruz. Hem içme hem de sulama suyumuzdur. Bu semenderler hiçbir bölgede bulunmuyor sadece burada var. Bu bölgede hiç bitmiyorlar, devamlı ürüyorlar. Depoyu temizlerken bütün hayvan çeşitlerini gördük. Bu gün başka bir yöntem kullandık köylünün evlerine dağılan su borusunun tıkanmaması için elek takmak zorunda kaldık. Rahatsızlanan oluyor, temizlemezsek çocuklar hasta oluyor"diyerek hem maduriyetini belirtti hem de yetkililerden bu konuya bir an önce çözüm bulmaları amacıyla yardımcı çağrısında bulunmayı da geciktirmedi.

Bu durumda iki tehlike ortaya çıkıyor hem hayvanların nesli tükenebilir hem de köylüler susuzluk yaşayabilir bu ikisine bir çözüm bulunması açısından da isteğini belirtti.

Sinem özdemir

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR