Robot Askerler Geliyor!

robot-askerler-geliyor

Ülkemizde mücadele adına yeni bir dönem başlatılıyor.Tsk tarafından robot askerler üretime geçiriliyor.
Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın (SSM) yayımladığı afişte, "Yeni dünyanın insansız ve otonom teknolojilerini beraber geliştirelim. SSM, üniversiteler ve özel sektör işbirliği ile robot asker i çin ilk adımı atıyor. Siz de başvurun. Bu projeyi birlikte hayata geçirelim" denildi. Habertürk'ten Murat Gürgen'in haberine göre Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bu projenin gerçekleştirileceğine dair ilk sinyalleri şubat aylarında gerçekleştirdiği bir basın toplantısında dile getirmişti.

Özlü, "Kamunun en kritik görevlerinden biri olan savunma hizmetlerinde dahi robot askerlerin kullanılacağı günler çok uzak değil. Her şeyin dijitalleşmesi, karşı koyabileceğiniz bir süreç değil. Bunu muhakkak başarmak zorundayız" ifadelerini kullanıp askeri alanda üretime geçileceğine dair ilk sinyalleri vermişti.

Dünyada buna benzer bir çok örnek mevcut ve birçok ülke savunma sanayinde bu robotları kullanışlı buluyor.
ABD, Rusya ve Çin gibi ülkeler de robot asker teknolojisi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. ABD ordusunun, 2025 yılı sonrasında muharebe sahasına gerçek askerden çok robot asker görevlendirmeyi hedeflediği belirtiliyor.Yine Rusya'da fedor isimli bir robot üretilerek savaş ve savunma sanayi alanlarında robot asker görevi görmüştü.
Ayrıca bir diğer özelliği robotun silah kullanabiliyor olması.

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR