Bitcoin'i Elon Musk mı icat etti?

bitcoini-elon-musk-mi-icat-etti

Adını son günlerde sıkça duyduğumuz Elon Musk? Dünyayı etkileyen bitcoin'in icatkarı ola bilir mi?

Teknoloji dünyası son yıllarda kripto paraların, yepyeni bir devletler üstü ekonomi inşa etmesine neden oldu. Tam olarak kaynağı bilinmeyen Bitcoin’in icadı hakkındaki spekülasyonlara bir yenisi daha eklendi. Elon Musk acaba Bitcoin’in mucidi mi?

Yüzyılın dahi girişimcisi Elon Musk’a bu lakapla seslenmemizin nedenlerini şöyle baştan sayalım: SpaceX, Tesla, Boring Company, SolarCity, Nueuralink ve daha nicesi. Ancak ona bu girişimleri için maddi desteği sağlayan gene kendisiydi. Henüz 2000’lerin başındayken kurduğu internet üzerinden ödeme sistemi ile zaten adından söz ettirmişti. Sonradan PayPal olarak tanıdığımız şirketi satınca artık bil milyarder olmuş ve uzaydan enerjiye, otomotivden yapay zekaya neredeyse bütün alanlarda sözü geçmeye başlamıştı. 

Yani anlayacağınız Elon Musk’ı bugüne getiren şey, parayı dijitalleştiren sistemlerin mucidi olmasıydı. Bu çıkış noktası ise zaten şüphelendiğimiz fakat bir türlü netlik kazanmayan bir konu hakkında öngörülere neden oluyordu. Bugün itibariyle 10.000 dolarlık baraja yaklaşan Bitcoin, acaba Musk tarafından mı icat edilmişti? Kafalar karışmasın, mümkün. Çünkü eski bir SpaceX çalışanının iddiası tam olarak bu:

Normalde Bitcoin’i icat eden kişi ya da grupların kimler oldukları bilinmiyor. Bu bir insan da olabilir, büyük bir ağ üzerinde çalışan korsan grubu da. Ne olursa olsun bu gizemli kişilik, Satoshi Nakamoto adıyla bilinir. Fakat somut bir varlığı yoktur. 

2015 yılında SpaceX’teki görevinden ayrılan Sahil Gupta isimli bir çalışan, elde ettiği bulgular ve mevcut söylentilerden hareketle Musk’ın aslında Nakamato olduğuna dair bilgiler paylaştı:

1. Teknik yeterlilik: Bitcoin C++ programlama dilinde yazılmış bir proje ve Musk bu programlama dilini SpaceX’de yoğun olarak kullanıyor ve kullandırıyor. Diğer yandan, 2013’de Hyperloop için hazırladığı araştırmada kriptografi ve ekonomi hakkında fazlasıyla bilgisi olduğu anlaşılmıştı.

2. Global sorunları çözme isteği: Bitcoin 2008’de bulundu ve bu 2008’deki ekonomik kriz ile aynı zamandaydı. Bankalara karşı alternatif bir ekonominin temelini atmak için daha ideal bir zaman bulamazsınız.

3. Musk'ın kripto ekonomi sessizliği: Yapay zeka ve internet hakkında birçok konuda sürekli görüşlerini söyleyen birinin son yılların en popüler konusu kripto paralar hakkında konuştuğu neredeyse hiç görülmedi. Bu tweet’teki şakayla karışık söylem dışında, kendisinin kamuoyu nezdinde bir açıklaması yok.

kaynak:webtekno

YORUM YAPIN

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir...

       

YORUMLAR